Kirketjener i Vega sokn

Vega kirkelige fellesråd søker kirketjener i 100 % stilling.

Vega er en øykommune på Helgelandskysten med ca 1.200 innbyggere, hvor majoriteten er medlemmer i Den norske kirke, og menigheten er en typisk folkekirkemenighet med god oppslutning om kirkelige handlinger. Vega er et øyrike med 6.000 øyer, holmer og skjær. I 2004 kom Vegaøyan på Unesco’s verdensarvstatus på grunn av øyfolkets samspill med ærfuglen og øyrikets unike kulturlandskap. For de som har lyst til å utforske vår øyverden er mulighetene mange. Det er et eldorado for kajakkpadling, fisking, snorkling, båtliv, fjellturer, strandliv og bading. Hver sommer arrangeres Vegadagan, som er en 10 dagers kulturfest med konserter, utstillinger, workshops med mer. I 2019 stod Vega verdensarvsenter og Vegatrappa, samt Ravnfloget Via Ferrata-løype ferdig, og er noen av hovedattraksjonene på øya. Det er ferge- og hurtigbåtforbindelse til fastlandet. I Brønnøysund ligger nærmeste flyplass. Det finnes et sterkt kultur- og musikkliv på øya, med dyktige musikere, både amatører og profesjonelle. Det drives sangkor, skolekorps og voksenkorps i tillegg til kulturskole. 

 

Om stillingen

  • Stillingen har hovedarbeidssted ved Vega kirke. 
  • Kirketjener inngår i menighetens stab og har kirkevergen som sin nærmeste leder. 
  • Kirketjener har ansvaret for at kirken klargjøres og ryddes ved de ulike kirkelige handlinger og andre arrangementer i kirken. 
  • Kirketjener deltar i gjennomføringen av gudstjenester, vielser, gravferder og andre kirkelige handlinger. 
  • Stillingen har en kirkegårdsarbeider funksjon, der graving av graver og annet kirkegårdsarbeid inngår, som utvendig vedlikehold og grøntanlegg. 

 

Ønskede kvalifikasjoner

  • Vi søker en selvstendig person med gode samarbeidsevner, som er fleksibel i forhold til arbeidsoppgaver og arbeidstid. Personlig egnethet vil vektlegges. 
  • Søkere må ha førerkort BE for trekking av henger med minigraver, og disponere egen bil. 
  • Personen vi søker bør beherske norsk muntlig og skriftlig. 
  • Søkeren må være medlem av Den Norske Kirke. 

 

Aktuelle søkere vil bli innkalt til intervju. 

Vi tilbyr lønn etter tariff, KA, pensjonsordning i KLP og jobb i et trivelig arbeidsmiljø. Det er 6 mnd prøvetid. 

Tiltredelse : Så snart som mulig 

Søknadsfrist: 20.11.2021 

 

Søknad sendes: Vega menighet, Rørøyveien 10, 8983 VEGA, 

eller pr mail til: vega.menighet@gmail.com 

 

Kontakt for mer informasjon, fungerende kirkeverge Ann-Karin Løbeck, 905 77 548 

eller på mail: vega.menighet@gmail.com 

 

Lenker: 

Vega menighets side på Facebook

Visit Vega

Vega kommune

Vegaøyan Verdensarv